Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kluby z první ligy mění trenéry, do Boleslavi míří Hapal

21. 5. 2008
Fotbalový kouč Petr Uličný sice v Brně nesplnil úkol a nedostal tým do pohárové Evropy, ale vedení mu dalo novou smlouvu. Naopak dalších sedm prvoligových klubů bude mít na začátku příští sezony nového trenéra.
Pavel Hapalfoto: Michal Růžička,  MAFA

Sparta si sice nástupce Michala Bílka už vyhlédla, ale Vítězslav Lavička zatím nabídku nepřijal a váhá. Především proto, že má rozdělanou práci jinde, s reprezentační jedenadvacítkou je v polovině kvalifikačního cyklu.

Protože klub zatím kouče nemá, nedochází ani ke změnám v kádru. Přesto první nové jméno je Spartě blízko, vicemistra by měl posílit slovenský levý obránce či záložník Marián Had.

Pětadvacetiletý fotbalista působil od ledna 2005 rok v Brně, pak přestoupil do Lokomotivu Moskva. Loňský podzim strávil na hostování ve Sportingu Lisabon, ale neprosadil se a do Ruska se v zimě vrátil.

Ve Spartě se jeho příchodem dopředu jistí pro případný přestup reprezentačního obránce Michala Kadlece.

Do Boleslavi přijde Hapal. Vrátí se Pecka?

Nové kouče s největší pravděpodobností představí také Mladá Boleslav, byť mise Karla Stannera nebyla špatná. Stanner převzal tým v průběhu jara po Zdeňkovi Ščasném a z devíti zápasů pět vyhrál.

Nahradit ho má Pavel Hapal. Osmatřicetiletý bývalý reprezentant dohrává úspěšně slovenskou ligu s Nitrou, nováček bojuje o třetí místo s Trnavou, dvě kola před koncem ztrácí bod.  

Hapal po skončení aktivní hráčské kariéry začal trénovat už ve čtyřiatřiceti v Opavě, poté působil ve Zlíně a v Ostravě. A teď v Nitře dosáhl velkého uznání. Podle slovenských médií má smlouvu s Mladou Boleslaví už podepsanou.

V mužstvu by pak mohl přivítat loňského krále ligových střelců Luboše Pecku, kterému skončilo hostování v druholigových Cáchách. Německý klub však opci na jeho přestup neuplatnil, třicetiletý útočník se vrátil do Čech, ale není jisté, jestli bude pokračovat právě v Mladé Boleslavi.

Šilhavý mění Kladno za Plzeň. Místo něj Hřídel?

S jiným trenérem do nového soutěžního ročníku by měla vstoupit také Plzeň. Smlouvu by měl dostat Jaroslav Šilhavý, který zachránil Kladno a je zároveň asistentem reprezentačního kouče Karla Brücknera.

. Kdo mění trenéra

Sparta: kandidátem je Vítězslav Lavička

Mladá Boleslav: Pavel Hapal má už údajně podepsanou smlouvu

Zlín: Pavel Hoftych chce do Bohemians 1905

Plzeň: přijít by měl Jaroslav Šilhavý

Kladno: Šilhavého by mohl nahradit Martin Hřídel

Olomouc: trenér bude znám 28. května, bude to Zdeněk Psotka?

České Budějovice: Jan Kmoch ze Sparty B nahradil Františka Straku

Plzeň dohrávala sezonu s Karlem Krejčím, který v průběhu jara nahradil odvolaného Stanislava Levého. Krejčí byl do té doby v klubu šéftrenérem mládeže.

Kladno by místo Šilhavého měl vést Martin Hřídel. Bývalý kladenský fotbalista působil dosud jako asistent v Liberci, ve Slavii, v Čáslavi a naposled v Jablonci. Byl také u reprezentační jedenadvacítky, kde loni nahradil zesnulého Vlastislava Marečka.

Hoftych ze Zlína do Bohemians 1905

Olomouc představí nového trenéra příští týden ve středu. Měl by se jím stát Zdeněk Psotka, dosavadní šéftrenér mládeže. "Oznámíme to až po zasedání představenstva. Přestože leccos z toho, co se šušká na veřejnosti, je pravda," připustil olomoucký ředitel Jiří Kubíček.

Jediným klubem, který oficiálně potvrdil nového kouče, jsou České Budějovice. Františka Straku střídá Jan Kmoch, dosud trenér sparťanské třetiligové rezervy.

Pavel Hoftych, který dovedl podceňovaný Zlín k osmému místu, požádal v klubu o uvolnění z funkce. O jeho služby stojí Bohemians 1905, kteří sestoupili do druhé ligy.

"Jednáme o tom," přiznal předseda zlínského klubového představenstva Ladislav Valášek.

"Věřím, že to dopadne dobře. Klub má ohromnou tradici i velké zázemí fanoušků, po roce se chce do ligy vrátit," řekl Hoftych pro agenturu ČTK.

Jeho nástupcem by se mohl stát dosavadní zlínský sportovní ředitel a kouč rezervy Jiří Bartl, který v minulém ročníku působil v Teplicích a do Zlína přišel loni v létě.